19 marca 2012
Konstytucyjny Turniej Sądowy - spotkanie informacyjne
Spotkanie informacyjno-promocyjne odbędzie się we wtorek 27 marca o godzinie 14:00 w Katedrze Prawa Konstytucyjnego (s. 105, I piętro, ul. Bracka 12). Spotkanie poprowadzi adw. Mikołaj Pietrzak, członek Zarządu Stowarzyszenia im. prof. Zbigniewa Hołdy, Przewodniczący Komisji Praw Człowieka przy Naczelnej Radzie Adwokackiej.
6 marca 2012
Aktualne grupy
Uwaga: zmiana miejsca grup wtorkowych i środowych
Aktualne grupy:
Poniedziałek, 18.30-20.00, Collegium Witkowskiego, sala 213 - prowadzący: Marcin Kurek, Justyna Ciszek
Wtorek, 13.15-14.45, Collegium Wróblewskiego, sala 13 - prowadzący: Kamil Zahorski, Paweł Ochmann
Środa, 13.15-14.45, Collegium Wróblewskiego, sala 13 - prowadzący: Artur Grabowski, Mateusz Popiel
Piątek, 9.30-11.00, Collegium Novum, sala RKN- prowadzący: Roksana Koczy, Grzegorz Goniewicz, Łukasz Zbyszyński
Piątek, 11.30-13.00, Collegium Novum, sala RKN - prowadzące: Anna Maj, Anna Dopart
Aktualne grupy:
Poniedziałek, 18.30-20.00, Collegium Witkowskiego, sala 213 - prowadzący: Marcin Kurek, Justyna Ciszek
Wtorek, 13.15-14.45, Collegium Wróblewskiego, sala 13 - prowadzący: Kamil Zahorski, Paweł Ochmann
Środa, 13.15-14.45, Collegium Wróblewskiego, sala 13 - prowadzący: Artur Grabowski, Mateusz Popiel
Piątek, 9.30-11.00, Collegium Novum, sala RKN- prowadzący: Roksana Koczy, Grzegorz Goniewicz, Łukasz Zbyszyński
Piątek, 11.30-13.00, Collegium Novum, sala RKN - prowadzące: Anna Maj, Anna Dopart
4 marca 2012
Konstytucyjny Turniej Sądowy

Moot Court - Turniej Sądowy Konstytucyjnych Praw i Wolności jest organizowany przez Stowarzyszenie im. Prof. Zbigniewa Hołdy, pod patronatem Prezesa Trybunału Konstytucyjnego. To pierwsza, ogólnopolska inicjatywa tego rodzaju w dziedzinie praw i wolności człowieka.
Rozgrywki między drużynami studentów prawa, polegające na symulacji postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym, odbywają się w oparciu o kazus wprowadzający hipotetyczną ustawę o parytetach w organach spółek prawa handlowego. Turniej przebiega w dwóch etapach. Pierwszy – pisemny – to przygotowanie przez zespoły studentów wniosku do Trybunału Konstytucyjnego kwestionującego rozwiązania wprowadzone przez ustawę pod kątem ich zgodności z Konstytucją, oraz odpowiedzi na taki wniosek. Najlepsze drużyny z całej Polski biorą udział w drugim etapie Turnieju – rozgrywkach ustnych – w którym wcielają się w rolę jednego z uczestników http://www.blogger.com/img/blank.gifpostępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym. Eliminacje oraz finał Turnieju odbędą się w Warszawie. Dla zwycięzców przewidziane są atrakcyjne nagrody.
Stowarzyszenie im. Prof. Zbigniewa Hołdy zaprasza do udziału studentów zainteresowanych zarówno prawami człowieka, jak i prawem konstytucyjnym, cywilnym, handlowym czy gospodarczym. Projekt stwarza niepowtarzalną okazję do zastosowania prawa w praktyce, w duchu zdrowej studenckiej rywalizacji.
Za stroną internetową organizatora.
Więcej informacji na temat Turnieju, w tym Regulamin, kazus turniejowy oraz terminarz zawodów na stronie Stowarzyszenia.
IV Zjazd Kół Naukowych Prawa Konstytucyjnego ,,15 lat funkcjonowania Konstytucji RP w polskim porządku prawnym"

SEKCJA PRAWA KONSTYTUCYJNEGO
TOWARZYSTWA BIBLIOTEKI SŁUCHACZÓW PRAWA
UNIWERSYTETU JAGIELLOŃSKIEGO
ma zaszczyt zaprosić Państwa na IV Zjazd Kół Naukowych Prawa Konstytucyjnego ,,15 lat funkcjonowania Konstytucji RP w polskim porządku prawnym”, który odbędzie się w Krakowie w dniach 27-28 kwietnia 2012 r.
15-lecie uchwalenia obecnie obowiązującej Konstytucji stanowi doskonałą okazję do prześledzenia i analizy zmian jakim podlegało polskie prawo konstytucyjne oraz refleksji na temat wciąż nierozwiązanych problemów, a także wyzwań, przed którymi stoi Ustawa Zasadnicza w obliczu zmieniającej się rzeczywistości.
Zjazd został objęty opieką naukową Katedry Prawa Konstytucyjnego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Zgłoszenia
Osoby zainteresowane wygłoszeniem referatu podczas Zjazdu zapraszamy do nadsyłania abstraktów planowanych wystąpień zgodnych z poniższymi warunkami na adres: prawo.konstytucyjne@gmail.com.
1. Format abstraktu
a. Liczba słów – do 500
b. Marginesy – 2,5 cm
c. Interlinia – 1,5
d. Czcionka – Times New Roman, 12
e. Nazwa pliku – Tytuł referatu.doc
2. Treść zgłoszenia
a. Temat wiadomości e-mail – Konferencja – zgłoszenie
b. Wymagane informacje:
i. Nazwisko i imię
ii. Uczelnia
iii. Kierunek i rok studiów
3. Terminy
a. 31 marca 2012 r. – termin nadsyłania zgłoszeń wraz z abstraktami i opiniami pracowników naukowych
b. 6 kwietnia 2012 r. – ostateczny termin ogłoszenia wyników kwalifikacji referatów do wygłoszenia podczas Zjazdu
Możliwe jest przygotowanie referatu przez większą liczbę osób. Dozwolone jest zgłoszenie tylko jednego referatu.
UWAGA: Do abstraktów referatów studenckich należy dołączyć podpisaną opinię pracownika naukowego (skan, zdjęcie) posiadającego co najmniej stopień naukowy doktora. Wymóg ten nie dotyczy referatów doktorantów.
Selekcji referatów do wygłoszenia podczas Zjazdu dokona Komitet Merytoryczny, któremu przewodniczy dr hab. Piotr Tuleja, prof. UJ, Kierownik Katedry Prawa Konstytucyjnego WPiA UJ. W skład Komitetu wejdą pracownicy naukowi, doktoranci oraz seminarzyści Katedry Prawa Konstytucyjnego WPiA UJ.
Przewidywany czas na wygłoszenie referatu to 20 minut.
Zakres tematyczny
Referaty zgłaszane do procedury kwalifikacyjnej powinny dotyczyć jednego z poniższych bloków tematycznych:
• 15 lat funkcjonowania Konstytucji RP z perspektywy judykatywy
• 15 lat funkcjonowania Konstytucji RP z perspektywy egzekutywy i administracji rządowej
• 15 lat funkcjonowania Konstytucji RP z perspektywy legislatywy i samorządu terytorialnego
• 15 lat funkcjonowania Konstytucji RP z perspektywy organów kontroli i ochrony praw obywatelskich
• 15 lat funkcjonowania Konstytucji RP w perspektywie suwerenności oraz zobowiązań międzynarodowych RP
Jakkolwiek specyfika tematu tak Zjazdu, jak i poszczególnych bloków wymaga odnoszenia się do historii, naszym celem nie jest wyłącznie odtwórcze przedstawienie zdarzeń istotnych dla prawa konstytucyjnego na przestrzeni ostatnich 15 lat. Szczególnie doceniane będą prace zawierające autorską analizę problemów czy własne pomysły na ich rozstrzygnięcie.
Poza panelami studencko-doktoranckimi planowane są również panele eksperckie.
Serdecznie zapraszamy!
3 marca 2012
Konkurs z prawa konstytucyjnego 2011/2012
REGULAMIN KONKURSU Z PRZEDMIOTU PRAWO KONSTYTUCYJNE W ROKU AKADEMICKIM 2011/2012
§1
Organizatorem konkursu jest Sekcja Prawa Konstytucyjnego Towarzystwa Biblioteki Słuchaczów Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego (zwana dalej „Sekcją”), działająca w porozumieniu z Katedrą Prawa Konstytucyjnego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego (zwaną dalej „Katedrą”).
§2
Uczestnikiem konkursu może być student prawa Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego uprawniony w roku akademickim 2011/2012 do składania egzaminu z przedmiotu Prawo Konstytucyjne oraz będący członkiem TBSP UJ.
§3
Od uczestników wymaga się znajomości problematyki objętej zakresem egzaminacyjnym z przedmiotu Prawo Konstytucyjne.
§4
1. Konkurs składa się z dwóch etapów.
2. Pierwszy etap konkursu jest organizowany przez Sekcję.
3. Drugi etap konkursu jest organizowany przez Katedrę przy udziale Sekcji.
§5
1. Pierwszy etap konkursu odbędzie się 16 kwietnia 2012 r. o godzinie 17:00 - sale 218, 219 i 223 Collegium Wróblewskiego.
2. Drugi etap konkursu odbędzie się 27 kwietnia 2012 r.
§6
1. W pierwszym etapie konkursu uczestnicy odpowiadają na 40 pytań testowych wielokrotnego wyboru z czterema wariantami odpowiedzi w czasie 50 minut. Za poprawną odpowiedź na pytanie uczestnik otrzymuje jeden punkt. Każde pytanie posiada co najmniej jedną poprawną odpowiedź. Nie przewiduje się punktów ujemnych za błędne odpowiedzi. Nie przewiduje się punktów ułamkowych za częściowo poprawne odpowiedzi.
2. Trzydziestu uczestników z najwyższymi wynikami punktowymi kwalifikuje się do drugiego etapu. Do drugiego etapu kwalifikuje się również osoba, która uzyskała tyle samo punktów, ile osoba trzydziesta.
3. Wyniki pierwszego etapu konkursu są umieszczane w ciągu dwóch dni od daty jego przeprowadzenia na stronie internetowej TBSP UJ (http://www.tbsp.pl/) lub blogu prowadzonym przez Sekcję (http://tbsp-konstytucja.blogspot.com/).
§7
1. Drugi etap składa się z części testowej i opisowej. W części testowej uczestnicy konkursu odpowiadają na 30 pytań jednokrotnego wyboru z trzema wariantami odpowiedzi, prawidłowa odpowiedź oznacza jeden punkt. W części opisowej uczestnicy odpowiadają na dwa pytania otwarte oraz rozwiązują kazus. Czas trwania drugiego etapu to 90 minut. Zaliczenie ćwiczeń nie ma wpływu na formę i ocenę drugiego etapu konkursu. Prace konkursowe są kodowane i sprawdzane przez pracowników naukowo-dydaktycznych Katedry. W kwestiach nieuregulowanych w Regulaminie Konkursu stosuje się Zasady egzaminu z prawa konstytucyjnego (http://www.law.uj.edu.pl/konstytucyjne/index.php/syllabusy-przedmiotow/prawo-konstytucyjne-syllabus).
2. Wyniki drugiego etapu konkursu są ogłaszane w ciągu 14 dni od ich przeprowadzenia. Wyniki drugiego etapu konkursu podlegają ogłoszeniu na wskazanej wyżej stronie internetowej TBSP UJ lub blogu Sekcji oraz na stronie internetowej Katedry (http://www.law.uj.edu.pl/konstytucyjne/).
3. Laureatem konkursu zostaje uczestnik, który uzyskał z drugiego etapu konkursu ocenę co najmniej dostateczną. Laureaci uzyskują tym samym wpis takiej oceny jako oceny z egzaminu z Prawa Konstytucyjnego, chyba że zostanie ona poprawiona na ocenę wyższą zgodnie z § 8 ust. 3.
4. Na podstawie prac z drugiego etapu konkursu Katedra wskazuje zwycięzcę konkursu oraz zdobywców drugiego i trzeciego miejsca.
§8
1. Osoba, która uzyskała z drugiego etapu konkursu ocenę co najmniej dostateczną może na swój wniosek złożyć egzamin z Prawa Konstytucyjnego celem jej podwyższenia.
2. Podwyższenie oceny uzyskanej z drugiego etapu konkursu możliwe jest jedynie w przedterminie i w sesji zasadniczej.
3. W razie uzyskania z egzaminu oceny niższej lub równej ocenie z drugiego etapu konkursu, laureat zachowuje ocenę z konkursu jako ocenę z egzaminu z Prawa Konstytucyjnego.
4. W razie uzyskania z egzaminu oceny wyższej niż ocena z drugiego etapu konkursu, laureat uzyskuje wpis tej oceny jako oceny z I terminu egzaminu.
§9
1. Katedra, przy udziale Sekcji, czuwa nad przebiegiem konkursu i może podejmować wszelkie działania kontrolne.
2. Wszelkie wątpliwości wynikające z niniejszego regulaminu rozstrzyga Kierownik Katedry Prawa Konstytucyjnego UJ.
§10
1. Zapisy na konkurs są prowadzone za pomocą poczty elektronicznej. Zgłoszenia należy wysyłać na adres: p.konstytucyjne.konkurs@gmail.com
2. Termin zapisów upływa 12 kwietnia 2012 r.
3. Zgłoszenie na konkurs zawiera: nazwisko, imię oraz rok studiów.
4. W razie nieuiszczenia składki członkowskiej TBSP do 12 kwietnia 2012 r. zgłoszenie na konkurs nie wywiera skutku.
§11
1. Organizator zastrzega sobie możliwość zmiany postanowień niniejszego regulaminu.
2. Organizator zobowiązuje się udostępnić niniejszy regulamin uczestnikom konkursu poprzez jego zamieszczenie na wskazanych wyżej stronach internetowych: TBSP UJ i blogu Sekcji
§1
Organizatorem konkursu jest Sekcja Prawa Konstytucyjnego Towarzystwa Biblioteki Słuchaczów Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego (zwana dalej „Sekcją”), działająca w porozumieniu z Katedrą Prawa Konstytucyjnego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego (zwaną dalej „Katedrą”).
§2
Uczestnikiem konkursu może być student prawa Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego uprawniony w roku akademickim 2011/2012 do składania egzaminu z przedmiotu Prawo Konstytucyjne oraz będący członkiem TBSP UJ.
§3
Od uczestników wymaga się znajomości problematyki objętej zakresem egzaminacyjnym z przedmiotu Prawo Konstytucyjne.
§4
1. Konkurs składa się z dwóch etapów.
2. Pierwszy etap konkursu jest organizowany przez Sekcję.
3. Drugi etap konkursu jest organizowany przez Katedrę przy udziale Sekcji.
§5
1. Pierwszy etap konkursu odbędzie się 16 kwietnia 2012 r. o godzinie 17:00 - sale 218, 219 i 223 Collegium Wróblewskiego.
2. Drugi etap konkursu odbędzie się 27 kwietnia 2012 r.
§6
1. W pierwszym etapie konkursu uczestnicy odpowiadają na 40 pytań testowych wielokrotnego wyboru z czterema wariantami odpowiedzi w czasie 50 minut. Za poprawną odpowiedź na pytanie uczestnik otrzymuje jeden punkt. Każde pytanie posiada co najmniej jedną poprawną odpowiedź. Nie przewiduje się punktów ujemnych za błędne odpowiedzi. Nie przewiduje się punktów ułamkowych za częściowo poprawne odpowiedzi.
2. Trzydziestu uczestników z najwyższymi wynikami punktowymi kwalifikuje się do drugiego etapu. Do drugiego etapu kwalifikuje się również osoba, która uzyskała tyle samo punktów, ile osoba trzydziesta.
3. Wyniki pierwszego etapu konkursu są umieszczane w ciągu dwóch dni od daty jego przeprowadzenia na stronie internetowej TBSP UJ (http://www.tbsp.pl/) lub blogu prowadzonym przez Sekcję (http://tbsp-konstytucja.blogspot.com/).
§7
1. Drugi etap składa się z części testowej i opisowej. W części testowej uczestnicy konkursu odpowiadają na 30 pytań jednokrotnego wyboru z trzema wariantami odpowiedzi, prawidłowa odpowiedź oznacza jeden punkt. W części opisowej uczestnicy odpowiadają na dwa pytania otwarte oraz rozwiązują kazus. Czas trwania drugiego etapu to 90 minut. Zaliczenie ćwiczeń nie ma wpływu na formę i ocenę drugiego etapu konkursu. Prace konkursowe są kodowane i sprawdzane przez pracowników naukowo-dydaktycznych Katedry. W kwestiach nieuregulowanych w Regulaminie Konkursu stosuje się Zasady egzaminu z prawa konstytucyjnego (http://www.law.uj.edu.pl/konstytucyjne/index.php/syllabusy-przedmiotow/prawo-konstytucyjne-syllabus).
2. Wyniki drugiego etapu konkursu są ogłaszane w ciągu 14 dni od ich przeprowadzenia. Wyniki drugiego etapu konkursu podlegają ogłoszeniu na wskazanej wyżej stronie internetowej TBSP UJ lub blogu Sekcji oraz na stronie internetowej Katedry (http://www.law.uj.edu.pl/konstytucyjne/).
3. Laureatem konkursu zostaje uczestnik, który uzyskał z drugiego etapu konkursu ocenę co najmniej dostateczną. Laureaci uzyskują tym samym wpis takiej oceny jako oceny z egzaminu z Prawa Konstytucyjnego, chyba że zostanie ona poprawiona na ocenę wyższą zgodnie z § 8 ust. 3.
4. Na podstawie prac z drugiego etapu konkursu Katedra wskazuje zwycięzcę konkursu oraz zdobywców drugiego i trzeciego miejsca.
§8
1. Osoba, która uzyskała z drugiego etapu konkursu ocenę co najmniej dostateczną może na swój wniosek złożyć egzamin z Prawa Konstytucyjnego celem jej podwyższenia.
2. Podwyższenie oceny uzyskanej z drugiego etapu konkursu możliwe jest jedynie w przedterminie i w sesji zasadniczej.
3. W razie uzyskania z egzaminu oceny niższej lub równej ocenie z drugiego etapu konkursu, laureat zachowuje ocenę z konkursu jako ocenę z egzaminu z Prawa Konstytucyjnego.
4. W razie uzyskania z egzaminu oceny wyższej niż ocena z drugiego etapu konkursu, laureat uzyskuje wpis tej oceny jako oceny z I terminu egzaminu.
§9
1. Katedra, przy udziale Sekcji, czuwa nad przebiegiem konkursu i może podejmować wszelkie działania kontrolne.
2. Wszelkie wątpliwości wynikające z niniejszego regulaminu rozstrzyga Kierownik Katedry Prawa Konstytucyjnego UJ.
§10
1. Zapisy na konkurs są prowadzone za pomocą poczty elektronicznej. Zgłoszenia należy wysyłać na adres: p.konstytucyjne.konkurs@gmail.com
2. Termin zapisów upływa 12 kwietnia 2012 r.
3. Zgłoszenie na konkurs zawiera: nazwisko, imię oraz rok studiów.
4. W razie nieuiszczenia składki członkowskiej TBSP do 12 kwietnia 2012 r. zgłoszenie na konkurs nie wywiera skutku.
§11
1. Organizator zastrzega sobie możliwość zmiany postanowień niniejszego regulaminu.
2. Organizator zobowiązuje się udostępnić niniejszy regulamin uczestnikom konkursu poprzez jego zamieszczenie na wskazanych wyżej stronach internetowych: TBSP UJ i blogu Sekcji
Subskrybuj:
Posty (Atom)